صفحه اصلیاخبارجایگاه حرفه ای مهندسی صنایع

جایگاه حرفه ای مهندسی صنایع

مدیران سازمان‌های تولیدی و خدماتی باید بتوانند با یک دیدگاه همه‌جانبه نگر، اجزای سیستم و روابط بین آنها را بهینه نمایند از این رو مهندس صنایع سرمایه ای ارزشمند در نیل به این هدف می باشد. در یادداشت پیش رو به قلم دکتر امیر عباس شجاعی، عضو هیات مدیره انجمن مهندسی صنایع ایران، به چیستی و جایگاه حرفه ای مهندسی صنایع پرداخته است.

 

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع شاخه‌ای از مهندسی است که به بهینه‌سازی فرآیندها و یا سیستم‌های پیچیده می‌پردازد. به عبارت دیگر، آن قسمتی از علم مهندسی را شامل می‌شود که به کارایی بیشتر فرایندها همراه با کاهش هزینه‌های تولید و بهبود کیفیت محصولات و خدمات، توجه ویژه دارد.

 

یک مهندس صنایع کیست؟

 • مهندسان صنایع با استفاده اصول مهندسی، سازمان‌ها را در پیدا کردن راه حل های مناسب برای ارائه خدمات یا محصول کارآمد کمک می‌کنند.
 • مهندسان صنایع برای بهبود محصول از طریق مدیریت بهتر و کنترل کیفیت مناسب‌تر اقدام می‌نمایند.
 • مهندسان صنایع از طریق توسعه دانش در حوزه های نیازمندی های محصول، کسب و کار و روش‌های ایمن، خروجی‌های فرایندها را توسعه می‌دهند.

 

برای تبدیل شدن به یک مهندس صنایع چه باید کرد؟

 • برای رسیدن به موقعیت های مهندس صنایع معمولی، حداقل مدرک کارشناسی مورد نیاز است. مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع معمولا یک دوره 4 ساله است.
 • با مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع و چند سال سابقه کاری مرتبط دراین حوزه، فرد واجد شرایط برای قرار گرفتن در موقعیت تحقیقاتی، مدیریت و یا مشاور می‌شود.

 

گزینه های حرفه ای برای یک مهندس صنایع چیست؟

مهندسان صنایع ممکن است با یک زنجیره تامین سر و کار داشته باشند و یا با عوامل تولید و ایمنی  در ارتباط باشند و یا حتی مباحث مالی و  بودجه‌بندی را دنبال نمایند. یک مهندس صنایع می‌تواند مشاغل مختلف که شامل موارد زیر است دنبال را دنبال نماید:

 • مهندس ایمنی                                 
 • مهندس صنایع
 •  مدیر تولید صنعتی
 • تکنسین صنعتی
 • مهندس سیستم صنعتی
 • مهندسی کیفیت
 • مدیر پروژه
 • مهندس مالی

 

آینده شغلی مهندسی صنایع چگونه است؟

به دلیل گستردگی حوزه کاری مهندسی صنایع، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری و بیمه، خدمات مشاوره‌ای، کارخانجات، خدمات شهری، پروژه های صنعتی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، کاربرد دارد. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند لذا تهدیدهای شغلی برای مهندسین صنایع نسبت به سایر رشته های فنی مهندسی کمتر باشد.

پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندسان صنایع در آمریکا تا سال 2020، رشد۶ درصدی خواهد داشت.

 

درآمد مهندسی صنایع چقدر است؟

اطلاعات دقیقی از درآمد مهندسین صنایع در ایران موجود نمی باشد ولی به نظر می‌رسد مهندس صنایعی که در سمت کارشناس پروژه در رده کارشناسی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۵۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد مهندسین صنایع در آمریکا کمی کمتر از میانگین درآمدی در سایر رشته های مهندسی است به طوری که متوسط درآمد مهندس صنایع آمریکا سالانه  ۷۶.۱۰۰ دلار است (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار بوده است).

 

* دکتر امیر عباس شجاعی، عضو هیات مدیره انجمن مهندسی صنایع ایران - بهار 1395

تماس با انجمن

دفتر مرکزی و دبيرخانه انجمن: تهران، خيابان کريمخان زند- نبش خيابان دکتر عضدی شمالي (آبان سابق)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبايی- طبقه سوم شمالی واحد 304

لوح فشرده 12 دوره کنفرانس

کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

مجله علمی پژوهشی زبان فارسی

مجله علمی پژوهشی زبان انگلیسی

بازگشت به بالا