انجمن مهندسی صنایع ایران

برگزاری 16 دوره جایزه ملی تعالی سازمانی در کشور و تداوم اجرای آن، موجب شده است تا دیدگاه بخش قابل توجهی از بنگاه های کشور نسبت به مقوله مدیریت علمی سازمان ها تقویت شود. تاثیر برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی بر فرهنگ سازمان هایی که در آن حضور و مشارکت داشته اند مشهود است.

مدیران سازمان های سرآمد، علاوه بر نهادینه نمودن مفاهیم علمی به صورت محتوایی در سازمان های خود، از حضور در جایزه ملی تعالی سازمانی به عنوان یکی از ابزارهای موثر در ارتقای انگیزش سازمانی، بهبود نتایج سازمان و اجرای اقدامات بهبود، استفاده کرده اند.

مهم ترین هدف از جایزه ملی تعالی سازمانی پذیرش نظام های نوین مدیریت و مفاهیم تعالی توسط سازمان های ایرانی به واسطه کسب جایزه و رقابت جویی مرتبط با آن می باشد. این جایزه می تواند با بالاترین اعتبار، انگیزه بالاتری در شرکت های ایرانی به وجود آورد تا برای کسب آن تلاش کنند. سازمان ها بر اساس الزامات جایزه، خود را ارزیابی کرده و اقدام به تعریف و جاری سازی پروژه های بهبود می کنند. این هدف اصلی هر جایزه ای در این سطح است.

 

چرا ارزیابی

از مزایای ارزیابی شدن بر اساس الگوی تعالی سازمانی می توان ابعاد مختلفی را مانند ایجاد امکان برای کسب نقدها و نظرات بیرونی، خارج کردن بنگاه از روال های روزمره و وارد کردن نگاه های جدید، نواندیشی و کنار گذاشتن رویکردهای ناکارآمد، شناسایی ریسک های تاثیرگذار بر پایداری سازمانی، یافتن نقاط تمرکز مهم برای برنامه ریزی و ارتقای بنگاه و ... بیان نمود که تمامی این موارد از دستاوردهای فرایند صحیح ارزیابی می باشد.

حضور ارزیابان از شرکت هایی با سطوح مختلف تعالی در تیم های ارزیابی، جلسات اجماع، بازدید میدانی، توانسته در انتقال تجربیات موثر باشد. در ارتباط با اهمیت نقش ارزیابان جایزه تعالی سازمانی، می توان گفت که ارزیابان با سوالاتی که مطرح می نمایند، دانش، تجربه و درک عمیق تر خود نسبت به مفاهیم و معیارهای مدل را به سازمان ارزیابی شونده انتقال می دهند. این مهم به عنوان یکی از نتایج و دستاوردهای جانبی در کنار فرایند ارزیابی و امتیازدهی، می تواند در تعریف برنامه های بهبود موثر و ارتقای سطح تعالی سازمان های ارزیابی شونده راهگشا باشد.

 

چرا تعالی

روند حرکت سازمان ها در مسیر تعالی، نقش به سزایی در استقرار و به روزآوری سیستم های مدیریتی ایفا می کند. اگر سازمان بر اساس یک برنامه مشخص مسیر تعالی را به عنوان مسیر کسب و کار خود برگزیده باشد مفاهیم و معیارهای مدل در متن کسب و کار سازمان بکار گرفته شده باشد، حضور در فرایند جایزه ضمن ارائه یک ارزیابی و نگاه بیرونی می تواند در بازنگری و طراحی دقیق گام های مسیر تعالی به سازمان یاری رساند.

تعالی بستر مناسب می طلبد و قوانین و مصوبات دستگاه های حاکمیتی، بستر تسهیل تعالی است. سیستم تعالی سازمانی، علاوه بر آشکار کردن نقاط ضعف بنگاه ها، اعم از تولیدی و خدماتی، تهدیدهای موجود در محیط کسب و کار را نیز همزمان آشکار می کند.

 

چرا جایزه

نقش جایزه ملی تعالی سازمانی به عنوان کاتالیزور و مروج فرهنگ تعالی سازمان، کیفی سازی و تسریع کننده توسعه و بهره ورسازی سازمان هاست. استوار بودن مدل تعالی بر منطق RADAR، رشد و پویایی هدفمند سازمان ها را به دنبال دارد. قرار گرفتن سازمان ها در معرض داوری و ارزیابی های دقیق ارزیابان خبره ای که خود یا حامل کوله باری از تجربه سازمانی، یا دانش دانشگاهی یا تلفیقی از هر دو می باشند یادگیری در سطح کلان و رهبری سازمان ها را تسریع می نمایند و این همه در خدمت توسعه سازمان ها در راستای توجه به مسئولیت های اجتماعی، نتیجه گرایی، ارزش افزایی برای مشتریان، توسعه شایستگی ها و در نتیجه خلق آینده پایدار می باشد. (مدیرعامل شرکت تولیدی صنعتی فراسان)

جایزه ملی تعالی سازمانی با بعد ملی خود و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت صنعتی و همت و علاقه متخصصین دانا و حرفه ای، توانسته در میان جوایز متعدد، اعتماد ایجاد کرده و محک و اعتبار خود را حفظ کند. (مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه)

چنانچه تمامی بنگاه های اقتصادی تولیدی و خدماتی و همچنین سازمان ها و دستگاه های اجرایی شناختی صحیح و جامع نسبت به مفاهیم و اجزای مدل تعالی سازمانی داشته باشند و اقدام به استقرار نظام تعالی در ساختار مدیریتی خود نمایند، زمینه ارتقای بهره وری و تحقق اهداف و استقرار برنامه های کلان در سند چشم انداز 1404 کشور فراهم خواهد شد. (مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان)

با توجه به نگاه متوازن جايزه ملي تعالي سازماني پيشنهاد مي شود شركت هاي مادر تخصصي نسبت به تجميع برخي از اين جوایز اقدام کنند و در جايگاه كيفي و نه كمي به اين جوايز نگريسته شود. پيشنهاد اين شركت حذف چند جايزه متفرقه و ادغام در جايزه فراگيرتر نظير جايزه ملي تعالي است. (مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس)

از مرحوم دکتر حسین عظیمی نقل شده است: کشوری توسعه یافته است که لازم نباشد برای مردمش استدلال کنی که علمی عمل کردن خوب است.

انشاء الله حرکت در مسیر بی پایان تعالی، درس آموخته های بسیاری برای ذی نفعان آن داشته و موجبات بهره بردن جامعه از ثمرات آن فراهم شود.

 

شانزدهمین دوره جایزه تعالی سازمانی
اسفند 1397