صفحه اصلیاخبار11 رخداد کلان در مسیر پیش روی ما

11 رخداد کلان در مسیر پیش روی ما

بدون درک عمیق از تحولات جهانی دانش و فناوری، توسعه دانش و بینش مهندسی صنایع امکان پذیر نخواهد بود. در ادامه گزارش دریافتی از استاد بزرگوار، دکتر محمدعلی شفیعا، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران و عضو هیات موسس انجمن مهندسی صنایع ایرانبه استحظار می رسد.

 

مسیر رو در روی ما چنین رخدادهایی را ترسیم می کند

 

1- موجودیت های مصنوعی تصمیم های بیشتری را در پیش خواهند گرفت

رشد شبکه های الکترونیکی، روبات ها، هوش مصنوعی و دیگر گونه های حیات مصنوعی همگی سبب افزایش اتخاذ تصمیم های مالی، بهداشتی، آموزشی و حتی سیاسی در میان ما شده اند. ادامه این روند و پیچیدگی فناوری ها می تواند تعداد این تصمیم ها را افزایش دهد و این سبب خواهد شد که در قرن آینده با چنین تصمیم هایی بیشتر از امروز روبرو شویم.

 

2- کره زمین در آستانه یک رویداد مضمحل کننده چشمگیر قرار دارد

قرن بیست و یکم می توانست شاهد فروپاشی جهان 100 تا 1000 بار وحشتناک تر از نابودی های پیشین که بر روی کره زمین پدید آمده، باشد. این اعتقاد برخی از موسسات منابع طبیعی است. حفاظت از تنوع زیستی در هنگامی که مصرف منابع طبیعی افزایش یافته، کار دشواری است و تنزل محیطی نیازمند فداکاری پیوسته از سوی کارشناسانی است که درک و شناخت خوبی از منافع اقتصادی جوامع محلی دارند. در این صورت، می توان پنداشت در قرن آینده حفاظت از محیط زیست و گونه های در آستانه انقراض دشوارتر از هر زمان دیگری خواهد بود.

 

3- شمار آفریقایی هایی که جان آنها بر اثر سیل به مخاطره می افتد تا سال 2080 به 70 برابر رقم کنونی خواهد رسید

شهرسازی سریع در آفریقا رو به گسترش است، با این حال هنوز مناطق روستایی در سراسر این قاره یافت می شوند که در معرض مخاطرات ناشی از سیل قرار دارند و مسیرها و جاده های زیادی هر ساله بر اثر سیل از میان می رود. با در نظر گرفتن افزایش سطح آب دریاها تا حدود 38 سانتیمتر در سال 2080، شمار آفریقایی هایی که ممکن است در معرض مخاطره سیل گرفتگی قرار گیرند، از 1 میلیون به 70 ملیون خواهد رسید.

 

4- جمعیت جهان تا سال 2050 ممکن است بیشتر از آنچه که در گذشته پنداشته شده، بشود و این به علت شکل گیری زندگی های بهداشتی تر و افزایش طول عمر می باشد

کاهش زاد و ولد در کشورهای در حال رشد کمتر از آن چه که پنداشته می شد، شده است و طول عمر افراد در کشورهای ثروتمندتر سبب شده است تا نرخ بیشتری از رشد جمعیت به این کشورها تعلق یابد. در نتیجه سازمان ملل پیش بینی می کند تا سال 2050 جمعیت جهان به 9.1 تا 9.2 میلیارد نفر برسد.

 

5- آب در قرن 21 به ارزشمندی نفت در قرن 20 خواهد بود

کمبود آب تازه در سراسر جهان، به ویژه در شرایط دشوار و خشکسالی در هر دو جهان توسعه یافته و در حال توسعه به خوبی حس می شود. آمریکا به عنوان یکی از کشورهایی که این دغدغه را احساس کرده است، برای ایالت کالیفرنیا 13 تصفیه خانه آب را در نظر گرفته است که تا دو دهه آینده 10 تا 20 درصد از آب آشامیدنی این ایالت را تامین خواهند کرد. افزون بر این، مسوولان ایالت یادشده از هم اینک در اندیشه تامین 90 تا 80 درصد مابقی آب آشامیدنی موردنیاز شهروندان این ایالت هستند.

 

6- افزایش بهای منابع طبیعی می تواند هجوم تمام عیار به سوی منابع قطبی را در پی داشته باشد

امروزه تنها منابع نفتی و گازی قطب ها مهم نیستند، بلکه معادن نیکل، مس، روی، ذغال سنگ، آب تازه آشامیدنی، جنگل ها و منابع پروتینی نظیر ماهی نیز در این مناطق قطبی حائز اهمیت هستند. افزایش بهای منابع عادی ممکن است گرایش به سوی این منابع را افزایش دهد.

 

7- امکان جعل در پول و وسایل و ابزار و دادوستد، جهان را به سوی جامعه فاقد پول نقد سوق می دهد

فناوری های پیچیده نظارتی بر هویت و اصالت پول ها و اوراق بهادار می تواند تا 5 سال دیگر برای جاعالان حرفه ای به بازیچه ای برای سرگرمی تبدیل شود. همین امر دست اندرکاران امور مالی جهان را به سوی این روند علاقمند کرده است که به تدریج جامعه ای فاقد پول نقد را پدید آورند و از محمل ها و ابزارهای تجارتی بهره گیری کنند که در آنها نیازی به پول نقد نباشد. با این حال، هنوز احتمال کلاهبرداری های پیشرفته حتی چنین جامعه بدون پول نقدی را تهدید می کند

 

8- تهدید جنگ سرد دیگری با چین، روسیه یا هر دو می تواند جایگزین تروریسم به عنوان مهم ترین نگرانی در سیاست خارجی کشورهایی که خویش را ابرقدرت جهانی تلقی می کنند نظیرامریکا شود

سناریوهای جنگ با چین یا روسیه مانند برخوردها یا درگیری هایی که ایالات متحده هم اینک درگیر آنهاست، ممکن است در حال حاضر بی اهمیت به نظر برسد. قدرت جوامع مسلمانی که به بیداری مذهبی دست می یابند، گاهی در مقایسه با توانمندی های موشکی روسیه برای آمریکا حتی بیشتر و تهدیدکننده تر جلوه گر شده است. اما سیاست خارجی آمریکا باید همچنان متمرکز بر جلوگیری از اتحاد میان قدرت های بزرگ باشد.

 

9- سبک و مدل لباس با فناوری ها و طعم ها ادغام شده و صنعت نساجی را متحول خواهد ساخت

پژوهشگران فعال در عرصه الیاف هوشمند و پارچه های حسگر بر روی نوعی از مدل لباس فعالیت می کنند که پدیده هایی نظیر شلوارهای جین منتشرکننده رایحه، بندهای حسگر ساعت مچی که مانند کیف پول های دیجیتال عمل می کنند و کفش هایی که موقعیت شما را روی نقشه ها نشان خواهند داد، در پی خواهد داشت. این فناوری ها می توانند 400 میلیون دلار از سهم بازار نساجی را به خود اختصاص دهند و صنایع نساجی آمریکا و اروپا را به رقبایی برای یکدیگر تبدیل کنند.

 

10- جهان تا سال 2025 یک میلیارد نفر میلیونر خواهد داشت

جهانی سازی و نوآوری فناورانه سبب افزایش درآمدها شده اند. با این وجود، چالش های دیگری نظیر کمبود آب مطرح شده است، اما برآیند روندهای موجود نشان دهنده آن هستند که تا سال 2025 در حدود یک میلیارد نفر به ثروت قابل توجهی دست خواهد یافت.

 

11- با رشد صنعت رایانه و توسعه یافتن گونه های مبتنی بر DNA، محاسبات رایانه ای با سرعت های غیر قابل تصور امروزی انجام خواهد گرفت. ژن درمانی و پیشرفت های زیست پزشکی به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد

فنون نوین، پزشکان را قادر خواهند ساخت با تکیه بر DNA فرد را در برابر پیری یا آسیب دیدگی اندام ها مقاوم کنند، ظاهر فیزیکی وی را جذاب تر کرده، توانایی و قدرت جسمانی او را افزایش داده و نیز هوش او را تقویت کنند.

تماس با انجمن

دفتر مرکزی و دبيرخانه انجمن: تهران، خيابان کريمخان زند- نبش خيابان دکتر عضدی شمالي (آبان سابق)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبايی- طبقه سوم شمالی واحد 304

لوح فشرده 12 دوره کنفرانس

کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

مجله علمی پژوهشی زبان فارسی

مجله علمی پژوهشی زبان انگلیسی

بازگشت به بالا