صفحه اصلیاخبارنمایش محوری جایگزین نتیجه بخش بودن!

نمایش محوری جایگزین نتیجه بخش بودن!

استاد مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات گفت: بهبود کیفیت در ایران از نتیجه بخش بودن به نمایش محور شدن تبدیل شده است.

دکتر عباس سقایی با بیان اینکه بهبود کیفیت در ایران به جای تبدیل شدن به یک رویکرد اجرایی اثرگذار تبدیل به گواهی نامه های نمایشی برای شرکت های صنعتی شده است افزود: یکی از موضوعات اصلی صنعت کشور بهبود کیفیت و کنترل کیفیت آماری است که متاسفانه در حال حاضر اثربخشی خود را از دست داده و جای آن را گواهینامه های نمایشی متعدد گرفته است.

 

بکارگیری رویکرد حل مساله کلید پیشرفت صنعتی

وی در ادامه به رویکرد های حل مسئله در بخش صنعت اشاره کرد و افزود: از طریق تعریف مسائل کلیدی می توان در راستای کاهش هزینه و بهبود کیفیت در صنعت گامهایی اساسی برداشت.

وی ادامه داد: در دنیا تلاش می شود تا ازحل مسائل کوچک و متوسط به سمت مدلسازی مسائل بزرگتر حرکت شود ولی متاسفانه در صنعت کشور همچنان شاهد مسائل حل نشده متعددی هستیم.

این استاد دانشگاه گفت: در این مسیر، استفاده از رویکردهای داده کاوی و مدلسازی های کمی در کسب و کار، می تواند به حل مسائل کلیدی کمک شایانی کند.

 

عدم تطابق نظام آموزش عالی با نیازهای واقعی صنعت

وی با بیان اینکه هم اکنون متخصصانی در بخش صنعت مشغول به کار هستند که مسائل صنعت را می شناسند اما توانایی مدلسازی آن مسائل را ندارند افزود: در مقابل پژوهشگرانی هم در دانشگاه ها فعالیت می کنند که مدلسازی را می دانند اما درک عمیقی از مسائل صنعت ندارند.

 

بی کیفیتی در آموزش عالی سد راه ارتباط صنعت با دانشگاه

دکتر سقایی در پایان عدم اعتماد مدیران به متخصصان را از معضلات بخش صنعت کشور دانست و افزود: نظام آموزشی کشور متناسب با بخش صنعت طراحی نشده و بی کیفیتی در آموزش عالی یکی از مشکلات جدی درخصوص ارتباط صنعت و دانشگاه است.

 

حضور در کنفرانس

یادآور می شود چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که معتبرترین رویداد سالانه این بخش است بهمن ماه امسال به همت انجمن مهندسی صنایع و میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار خواهد شد که در بخشی از آن به موضوع کنترل کیفیت آماری و روش های حل مسئله، داده کاوی در قالب ارائه مقاله و میزگرد پرداخته می شود.

ثبت نام در کنفرانس با مراجعه به منوی خدمات و سپس پرداخت انلاین در پنل کاربری از طریق نشانی اینترنتی iiiec.ir/users امکان پذیر است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

تماس با انجمن

دفتر مرکزی و دبيرخانه انجمن: تهران، خيابان کريمخان زند- نبش خيابان دکتر عضدی شمالي (آبان سابق)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبايی- طبقه سوم شمالی واحد 304

لوح فشرده 12 دوره کنفرانس

کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع

مجله علمی پژوهشی زبان فارسی

مجله علمی پژوهشی زبان انگلیسی

بازگشت به بالا