انجمن مهندسی صنایع ایران

فناوری مالی به طور اساسی در حال تغییر دادن سبک زندگی ماست. مباحث مرتبط با این حوزه به صورت فزاینده ای در رسانه ها و گفتگوهای محافل علمی مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری مالی به طور اساسی در حال تغییر دادن سبک زندگی ماست. مباحث مرتبط با این حوزه به صورت فزاینده ای در رسانه ها و گفتگوهای محافل علمی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه ممکن است هنوز برخی افراد با مفاهیم علمی این حوزه آشنا نباشند؛ اما به هیچ وجه نمی توان اهمیت آن را انکار کرد.

فناوری مالی یا نوآوری در خدمات مالی ابعاد گسترده ای از زندگی روزمره ما را در بر می گیرد. این ابعاد شامل انواع خدمات مالی از جمله خدمات کسب و کارهای فناوری مربوط به بورس و سرمایه گذاری، کسب و کارهای فناوری بیمه،  فناوری های مربوط به امور پرداخت، بانکداری روزمره و بانک های بدون شعبه، قرض دادن و تأمین سرمایه جمعی، مدیریت مالی شخصی، انتقال بین المللی پول، کسب و کارهای مربوط به قانون گذاری و پول و ارزهای رمزنگاری شده است.

فناوری مالی می تواند هم مستقیما با کاربران نهایی در ارتباط باشد و هم می تواند به کسب و کارها خدمات ارائه کند. اگر به خبرهای مربوط به استارتاپ ها علاقمند باشید و آنها را دنبال کنید احتمالا به دفعات با اصطلاحات مربوط به حوزه فناوری مالی مواجه خواهید شد.

فناوری مالی با توسعه فضای استارتاپی در دنیا بر سر زبان ها افتاد ولی به طور کلی مختص استارتاپ ها نیست و شرکت های بزرگی نیز در ایران و جهان در این حوزه فعالیت می کنند. کسب و کارهایی که می خواهند هزینه های مالی خود را کاهش داده و انجام فعالیت های خود را در زمان های پایین تر امکان پذیر سازند ناگزیر به ورود در ورطه فناوری های مالی هستند.

همچنن کاربران با بهره گیری از خدمات فناوری مالی می توانند در زمان خود را به نحوی موثرتر مدیریت نمایند. خدمات فناوری مالی از گستردگی بالایی برخوردار است، به نحوی که حتی زمانی که شما برای خرید کالای مورد علاقه خود در اینترنت جستجو می کنید به نوعی از خدمات فناوری مالی استفاده می نمایید.

در سال های اخیر مباحث مربوط به حوزه “مالی رفتاری” از نظر علمی به سرعت گسترش یافته است. فراگیری و دسترس پذیری تکنولوژی های جدید دلیلی مضاعف بر اهمیت مطالعه و بررسی رفتار کاربران است. به عنوان نمونه امروزه گوشی های هوشمند به بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان ها تبدیل شده اند و شاید تا چند ساعت از زمان شبانه روز را به خود اختصاص داده باشد. افراد ترجیح می دهند تمام کارهای خود را به کمک گوشی هوشمند و با چند حرکت ساده انجام دهند.

به لطف به وجود آمدن چنین شرایطی، شانس موفقیت خدماتی که روی گوشی های هوشمند ارائه می شوند بسیار زیاد است. به تعبیری دیگر پیشرفت های شکل گرفته در حوزه مهندسی کامپیوتر و مهندسی نرم افزار و گوشی های هوشمند با رویکردهای شکل گرفته در حوزه فناوری های مالی دست در دست هم رساندند و امکان تحقق چشم اندازهای گسترده ای را فراهم کرده اند.

با توجه به جهانی شدن فضای کسب و کار در بسیاری از حوزه ها، بقای سازمان های ایرانی در شرایط رقابتی کنونی در گرو بکارگیری رویکردهای متاخر در حوزه فناوری مالی است. این امر مستلزم تربیت مهندسین صنایعی است که درک عمیقی از اقتضائات شکل گرفته داشته و توانمندی لازم برای پیاده سازی رویکردهای مذکور در سازمان ها را داشته باشند.

 

دکتر عمران محمدی
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
عضو هیات مدیره انجمن مهندسی صنایع ایران

 

منبع: وب سایت اخبار مهندسی صنایع